ÖVRIGT / Smycken / Ring 11697397
*
nr 1169 7397
Ring
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g
Utrop:
800 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2018
kl 18:27:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 16:43:57
1
100 kr
19/3 17:40:26
2
200 kr
19/3 18:20:55
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40
-
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8019 Skålar
Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25
*
Ring
nr 1169 7397
Ring
sterlingsilver, Rolf Karlsson, Grillby. Signerad Karlsson R. Fantasimodell. Vikt 10 g
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 250 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 19/3 16:43:57 | 1 | 100 kr |
| 19/3 17:40:26 | 2 | 200 kr |
| 19/3 18:20:55 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fantasimodell grillby ring rolf karlsson smycken sterling silver sterlingsilver vintage
-
8018 Karaff med sil..
1800-tal, kristall, Irland. Höjd: 17 cm, med ring ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:40 -
7112 Ring
18k guld. Med tre små blå stenar. Vikt: 2 g. Ringm..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
7162 Ring
23k, 1879, med sten, omarbetad. Vikt: 5,5g brutto,..//
Aktuellt bud: 4.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:27
-
8019 Skålar
Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:25



